Wynajmij biura na godziny

Idea coworkingu dotarła wreszcie do naszego kraju. Wpływ na to ma rosnąca liczba osób wykonujących wolne zawody czyli freelancerów. Do tej pory wykonywali oni swą pracę głównie w domu. Praca w domu ma jednak wiele negatywnych aspektów. Często zajmujemy się zupełnie innymi zadaniami niż pracą, na pracy w domu cierpieć też może nasze życie towarzyskie. Recepta dla tych, którzy zmęczeni są pracą w domu powstała idea coworkingu. Na jednej powierzchni biurka wynajmuje kilku a nawet kilkunastu freelancerów. W ten sposób mogą wymieniać się informacjami doświadczeniem. To doskonały sposób na nawiązanie nowych kontaktów. Tych nawiązać w domu raczej nie można. Do  tego trzeba dodać, że koszty wynajęcia biurka jest naprawdę niewielki. W biurze żadne domowe obowiązki freelancera rozpraszać nie będą. Skupi on się wyłącznie na samej pracy zapominając o tym, że trzeba przygotować obiad czy posprzątać. Nikt również z domowników nie będzie do nas dzwonił z prośbą, wykorzystując fakt, że jesteśmy w domu i mamy elastyczny czas godzin.

Niełatwy zawód freelancera

Freelancerzy przy wskazaniu największych wad swojego zawodu często wskazują brak stabilności finansowej. Nigdy nie mają pewności, że następne zlecenia się pojawią. W zamian mogą jednak wykonywać zawód, który lubią, który być może jest ich pasją. Mają również nienormowany czas pracy. Zwykle działają oni w branży IT, zajmują się pisaniem, są dziennikarzami bądź specjalistami od PR-u. Freelancerzy mają spore problemy z płatnościami. Często ich zleceniodawcy zwlekają z dokonaniem zapłaty nawet kilka miesięcy. Z drugiej strony freelancerzy zawsze starają się wykonać swoją pracę na czas. Zwykle w terminie realizują zlecone im prace. W terminie nie mogą jednak otrzymać wynagrodzenia za tą pracę. W zamian pracodawca otrzymuje liczne plusy korzystania z usług freelancera. Jak widać nie docenia ich. Nie musi płacić wysokich świadczeń socjalnych, ponosi zdecydowanie mniejsze koszty zatrudnienia freelancera niż pracownika etatowego. Mimo to gdy dochodzi do zapłaty zlecenia, pracodawca często ucina kontakt i znika. Odzyskanie pieniędzy staje się dość trudne.

Wygoda pracy freelancera

Pracownicy na etacie marzą  by choć raz w tygodniu zrobić sobie dzień wolnego. W ten sposób stracą jednak jeden dzień urlopu, jaki mogliby przeznaczyć na wakacje. Freelancerzy nie mają tego problemu. Jeden dzień wolny w tygodniu to nic nadzwyczajnego. Zaległości nadrobią na weekendzie. Nie muszą również tracić czasu na dojazdy. Po prostu wstają, siadają za biurkiem i mogą pracować. Freelancer może pracować w formie telepracy. Pojęcie telepracy występuje w polskim kodeksie pracy. Charakteryzuje ona prace wykonywaną poza siedzibą firmy. Pracę wykonuje się wyłącznie tą zleconą przez pracodawcę. Freelancer nie jest jednak wtedy w rzeczywistości freelancerem. Wykonuje bowiem i tak zadania określonego przez kogoś odgórnie. Ma dostęp do pakietu świadczeń jak prawdziwy pracownik. Freelancer z kolei sam zdobywa zlecenia, sam dysponuje swoim czasem i samodzielnie decyduje o podjętych działaniach w danym czasie. Freelancer różni się więc od pracownika zdalnego, efekty swojej pracy i tak wysyłają tak samo drogą elektroniczną.

Dla kogo bycie freelancerem

Bycie freelancerem związane jest ze sporym ryzykiem. Zlecenia bowiem mogą być, ale bywa też tak że nie ma ich w ogóle. Freelancer skazany jest na utratę płynności finansowej. Dlatego zawsze dla własnego bezpieczeństwa mieć zapas gotówki przynajmniej na trzy miesiące prowadzenia działalności. Jeśli brak zleceń jest zbyt dużym problemem dla freelancera może on nawiązać współpracę z firmą outsourcingową. Przedsiębiorstwa tego typu wzbudzają większe zaufanie wśród potencjalnych pracodawców. Freelancer może podłączyć się do takiej firmy i za jej pośrednictwem wykonywać zadania przez nią zlecone. Często są to firmy outsourcingowe mające nawiązaną współprace z poważnymi instytucjami, takimi jak na przykład banki czy poważne korporacje. Bycie freelancerem w takiej firmie jest szczególnie opłacalne. Średnia zarobków może wynieść trzykrotność średniej pensji w Polsce. Freelancing jest więc nie tylko sposobem na niezależność ale również perspektywą większej pensji. Freelancing będzie się stale intensywnie rozwijał w naszym kraju i nie tylko.

Freelancer w branży IT

Polski rynek freelanceringu jest słabiej rozwinięty niż w krajach Europy Zachodniej. W samej tylko Wielkiej Brytanii wykonawcy wolnych zawodów zdobywają coraz większą popularność. W Polsce freelancing dotyczy głównie branży IT. Pracodawcy wolą zatrudniać freelancerów bowiem mają oni świeże spojrzenie na wiele problemów, niż pracownicy etatowi zwykle zajmujący się jednym zagadnieniem. Informatyk wykonujący zawód freelancera w swej pracy zawodowej może podejmować się wielu różnych projektów. To wymusza na nich kreatywne podejście do pracy, i nieszablonowe działania. Freelancer pracując w swoim imieniu poszerza swe doświadczenie o każdy nowy projekt. Najczęściej freelancer pracujący w branży IT zdobywa zlecenia z pośrednictwem internetu. Zdecydowanie trudniej jest znaleźć zlecenia w prasie czy innych mediach. Warto współpracować z firmami outsourcingowymi. Firmy te wykonują zadania dla bardzo poważnych instytucji. Większość freelancerów podejmuje bowiem współprace z małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Tworzenie stron internetowych może odbywać się za pomocą różnych technik i technologii. Jednak zasadniczą bazą wiedzy, jaką powinien posiadać każdy, kto zabiera się do projektowania i tworzenia stron internetowych jest język HTML, gdyż to właśnie on jest potrzebny do stworzenia najprostszej strony internetowej. Znając tą technologię, możemy zamieścić na naszej stronie treści, które chcemy, a […]


O stronie
Na blogu będę chciał dzielić się z Wami moimi uwagami/opiniami/radami na temat webmasterki, która jak wiadomo nie jest tylko zawodem, ale i sposobem na życie. Dla człowiek spoza branży może wydać się to dziwne, ale dla webmastera to coś całkowicie normalnego. Blog będzie zawierał wpisy zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych webów. Może napisze kilka słów o sobie. Mam na imię Kuba, skończyłem Informatykę Stosowaną na AGH. Od 5 lat prowadzę własną firmę zajmującą się tworzeniem stron oraz ich promowaniem w internecie. Tworze strony w zasadzie w każdej technologii od html do flash'a. Jeśli chodzi o reklamę w internecie to moją specjalnością jest pozycjonowanie stron www w google.pl. Za pewne przez tą wyszukiwarkę tutaj trafiłeś :). Pozycjonowanie to szereg zabiegów od optymalizacji kodu strony, przez linkowanie, po zmiany na stronie mające na celu zapewnienie stronie wysokiego (najlepiej 1 miejsca) w wyszukiwarce pod daną frazę czy słowo kluczowe. Najczęsciej w Polsce pozycjonowanie dokonuje się dla google, gdyż wyszukiwarka ta posiada ponad 90% udział w rynku. Konkurencja jest słaba i w dodatku rozdrobniona, dlatego nie stanowi żadnej konkurencji dla google i nie ma żadnej ciekawej oferty dla biznesu w porównanie z gigantem z USA. W razie pytań/wątpliwości zapraszam do kontaktu ze mną poprzez mail/gg/telefon. Dodam, że realizuję także odpłatnie zlecenia z zakresu webmasterki oraz pozycjonowania stron www w wyszukiwarce google.pl - w razie zainteresowanie zachęcam do kontaktu, wycena jest darmowa i w żaden sposób zobowiązująca do czegokolowiek - napisz nic nie ryzykujesz poza kilkoma minutami swojego czasu, zleć pracę profecjonaliście. Pozdrawiam Kuba vel grubarybaseo. System reklamy TestWebmasterka nie jest lekki kawałek chleba także dobrze się zastanów, zanim będziesz chciał zrobić z niej swój środek utrzymania. Nie chciałbyś później chyba pozostać bez środków do życia?, a co z rodziną? - przemyśl dobrze każdą swoją decyzję.