WebDesign

Jeśli posiadamy zdolności artystyczne i trochę wyobraźni możemy śmiało zacząć próbować własnych sił w solidnej dziedzinie jaką jest Web Design. Najważniejszy krok do podjęcia takich działań to zaopatrzenie się w odpowiedni dla naszych potrzeb program graficzny. Zdecydowanie monopolistą w tej dziedzinie jest powszechnie używany Photoshop. Jest to najpopularniejszy program do grafiki, jej modyfikacji i obróbki. Może wydawać się on skomplikowany osobą, które mają z nim do czynienia po raz pierwszy, przede wszystkim za sprawą licznych zakładów, czy tez filtrów. Ma w swoim wnętrzu niezliczoną ilość styli, warstw, filtrów, narzędzi, także można się w tym wszystkim pogubić. Jednak opanowanie podstaw Photoshopa daje solidną bazę to poznania jego bardziej skomplikowanych możliwości.
Po zapoznaniu się z właściwościami programu, najważniejszym etapem jest praktyka, czyli ciągłe powtarzanie ćwiczeń. Jeśli mamy już opanowane podstawy, wtedy powinniśmy korzystać z tutoriali. Musisz nauczyć się jak wykonuje się dane efekty i próbować wykonywać je samodzielnie w domu. Bardzo ważną rzeczą jest również czerpanie inspiracji, nauka od najlepszych i przyjmowanie krytyki. Rzetelna krytyka pomoże nam uniknąć popełnianych do tej pory błędów w przyszłości i pozwoli na doskonalenie sztuki Web Designu. Ważne jest jednak to, by pod żadnym pozorem nie wykonywać plagiatów prac zamieszczonych w sieci. Własny styl i indywidualność to rzeczy, które dziś w świecie Web Design cieszą się największym poparciem.
Jeśli podstawowy opanowania programów graficznych już nam nie wystarczają, wtedy możemy zacząć zgłębiać tajniki bardzo zawansowanych tutoriali. Na koniec warto stworzyć swoje własne port folio i zacząć reklamować swoje usługi w sieci, tak by nasze prace i twórczość trafiły w jak najwięcej miejsc, aby dużo ludzi mogło się z nimi zapoznać. Warto korzystać z z giełd pracy i zacząć od wykonywania małych zleceń graficznych, tak by w końcu przejść do realizacji projektów na bardzo dużą skalę i współpracować z najlepszymi grafikami, którzy Web Design mają doskonale opanowany i siedzą w tej branży już od wielu, wielu lat.

Wdrażanie serwisu internetowego

Jeśli mamy gotową witrynę internetową jej wdrożenie nie jest do końca takie proste. Najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie, następnie realizacja tego planu, by na końcu wreszcie zająć się promocją strony internetowej. Etapami, które z pewnością musimy zastosować, chcąc zamieścić stronę w Internecie to: rozpoznanie danych potrzeb, planowanie struktury, opracowanie projektu i materiałów, realizacja tych projektów, zainstalowanie witryny na serwerze, testy wykonywane na stronie, usprawnianie działania oraz promocja strony www. Najważniejszym punktem jest jednak określenie danego target, grupy docelowej, do której nasza strona ma być kierowana. Jeśli będziemy już posiadać taką wiedzę, łatwiej na będzie w odpowiedni, przystępny sposób wyświetlać informacje na stronie oraz przeprowadzić kampanię reklamową strony.
Opracowanie projektów i materiałów to przede wszystkim zdecydowanie się na konkretną grafikę głównej strony, a także odpowiednio podstron. Dobór odpowiednich kolorów bardzo poważnie wpływa na końcowy odbiór strony, także nie lekceważmy tej kwestii. Jeżeli nasz projekt zostanie zrealizowany, pozostaje umieścić go na jakimś serwerze docelowym i wtedy zostaną to uruchomione wszystkie usługi dostępna na naszej witrynie internetowej. Bardzo ważnym etapem jest także przeprowadzenie testów na stronie, by wykryć ewentualne błędy i w krótki okresie je naprawić. Wyniki testów pozwolą nam usprawnić stronę w taki sposób, że jej odbiór będzie bardzo przystępny dla nas, a przede wszystkim dla gości, którzy zaglądają na naszą stronę. Ostatnim, ale nie najmniej istotnym, elementem jest promocja i reklama serwisu w sieci. Musimy zachęcić jak największą ilość osób do tego by odwiedziła naszą stronę internetową i co najważniejsze sprawić by te odwiedziny były regularne. Możemy wykorzystać legalne mailingi, wyświetlanie banerów, wpisy na forach i listach dyskusyjnych. To pomoże w poznaniu adresu nasze strony internetowej przez wiele milionów osób. Trzeba jednak promować stronę tam, gdzie istnieje możliwość napotkania odpowiedniego odbiorcy treści przedstawionych na naszej witrynie internetowej.

Technologie tworzenia stron

Stworzenie witryny internetowej wymaga specjalnym umiejętności, które nie każdy posiada. Istnieje kilka technologii, które są wykorzystywane do tworzenia i projektowania stron www. Do tych najważniejszych z pewnością należą: style CSS, standard HTML 4.01, XML oraz XSLT, XHTML, Flash oraz SVG, bazy danych SQO czy też skrypty typu Client Side i Server Side. Jedne z nich sa popularniejsze i wykorzystywane powszechnie, inne mniej. Wszystko zależy od tego jaki mamy zamysł na daną stronę. Jeśli ma się na niej znajdować wiele efektów, wtedy musimy wykorzystać bardziej skomplikowane rozwiązania.
HTML jest najbardziej podstawowym systemem. Służy on to prezentowania informacji i danych na stronie w sposób jasny w prosty. Można w nim sformatować tekst, a także inne obiekty. Strony tworzone za pomocą HTML mają bardzo otwartą architekturę.
CSS to kolejna technologia często wykorzystywana przy tworzeniu i projektowaniu stron internetowych. Jej nazwa to skrót od Cascading Style Sheets (CSS). W tym przypadku wybiera się jak obiekty HTML mają być wyświetlane i jak mają ogólnie wyglądać. Każdy styl zwykle zapisywany jest w osobnych plikach, dzięki temu łatwiej później podjąć się edycji tekstu. Style CSS są bardziej rozszerzone i dają większe możliwości edycji tekstów, dodawania efektów itp. Jeśli więc chcemy by nasza strona zachęcała odwiedzających nowoczesnymi rozwiązaniami, powinniśmy bez wątpienia zdecydować się na styl CSS.
Kolejnym często używanym standardem w tworzeniu i projektowaniu stron internetowych jest zastosowanie programu Macromedia Flash. Jest to powszechny program graficzny, które daje ogromne możliwości umieszczania i publikacje na witrynach internetowych animacji grafiki, czy też interaktywnych filmików. Flash używa w swojej formule grafiki wektorowej, po czym jest ona skalowana poprawnie, a następnie zamieszczana na stronie www. Można łatwo dodawać nowe animacje, dźwięki, czy filmy. W porównaniu do plików gif., rozmiary plików Flash są niewielkie, co stanowi istotną zaletę w przypadku wdrażania strony internetowej.

Projektowanie stron internetowych

Zaczynając projektować stronę internetową powinniśmy przede wszystkim zadbać o to by była ona przejrzysta i zgodna z obowiązującymi standardami. Strona www jest swoistą wizytówką firmy, dlatego też jej wygląd może mieć kluczowe znaczenie w przypadku odbioru przez odwiedzających naszą stronę gości. Osoba czy gość, która odwiedza naszą stronę internetową nie powinna mieć problemy ze znalezieniem interesujących ją informacji. Łatwość w poruszaniu się po stronie to priorytet przy projektowaniu stron. Najważniejsze dane kontaktowe, takie jak: nazwa firmy, adres, telefon, adres e-mail powinny być widoczne. Najrozsądniej jest umieścić te informacje w widocznym miejscu na stronie głównej. Witryna musi być prosta, aczkolwiek powinna przyciągać oko i zachęcać do ponownych odwiedzin.
Do tworzenia i projektowania strony internetowej należy podejść w bardzo indywidualny sposób. Jeśli zamawiamy wykonanie strony internetowej w firmie, a nie wykonujemy jej sami, musimy być w ciągłym kontakcie z wykonawcą. Webmasterzy są osobami, które wyspecjalizowały się w tworzeniu stron, dlatego też powinniśmy uważnie słuchać ich sugestii i podpowiedzi. Im także zależy, aby nasza witryna była zgodna z naszymi oczekiwaniami. Grafika na stronie również stanowi bardzo istotny element w przypadku tworzenia naszej witryny. Layout nie powianiem być zbyt krzykliwy, najlepiej jeśli na stronie dominują jasne, pastelowe kolory. Nie warto również dodawać na stronę wielu elementów i efektów flash, gdyż to wpływa na ostateczny czas załadowania się strony. Jeśli strona długo się ładuje, może to skutecznie zniechęcić do częstszych odwiedzin naszej witryny. Zanim zlecimy stworzenie strony www firmie trzeciej, warto przygotować sobie wstępną koncepcję, którą przedstawimy na spotkaniu ze zleceniobiorcą. Wyrysowania nawet na zwykłej kartce naszej wizji strony, może w skuteczny sposób ułatwić pracę webmasterowi. Witryna internetowa powinna być wykonana zgodnie ze standardami W3C, a jej kod powinien być jasny i przejrzysty dla wszystkich wyszukiwarek. To pozwoli na lepsze zaindeksowanie strony oraz jej treści.

Zapotrzebowanie na strony internetowe

Dziś, kiedy to Internet święci prawdziwe triumfy brak strony internetowej ogromnej korporacji, czy nawet małego przedsiębiorstwa oznacza skazywanie się na swego rodzaju śmierć istnienia. Porządna strona internetowa firmy to w dzisiejszych czasach niemal konieczność. Szukając informacji o konkretnych usługach czy firmie zazwyczaj posiłkujemy się wiedzą znajomych. To jednak nie zawsze jest skuteczna metoda. Najodpowiedniejszym rozwiązaniem jest znalezienie informacji na interesujący nas temat właśnie w Internecie. Już niemal mottem ludzi korzystających z Internetu stało się hasło: „jeśli cię nie ma w sieci, to nie istniejesz”. To hasło to niestety brutalna prawda, która sprawdza się każdego dnia. Ciężki znaleźć osobę, która w pracy, szkole czy w domu nie korzysta z dobrodziejstw Internetu. Umiejętność trafnego szukania informacji w sieci jest bardzo przydatna.
Tworzenie stron internetowych to już sztuka, natomiast webmasterzy, czyli osoby, które się w tej dziedzinie specjalizują to prawdziwi artyści. Dobrze zrobiona strona internetowa to świetna wizytówka nas samych lub tez naszej firmy. Wiadomo nie od dziś, że reklama jest dźwignią niemal wszystkiego, dlatego tak ważne jest istnienie w Internecie. Strona internetowa stworzona pod naszym kierunkiem jest doskonałym przykładem reklamy, która może dotrzeć do milionów osób. Kalkulacja jest dość prosta. Koszty stworzenia strony internetowej zwracają się z nawiązką w bardzo krótkim czasie. Firm, które zajmują się tworzeniem stron internetowych jest na rynku mnóstwo. Zazwyczaj zajmują się tym osoby, które doskonale potrafią rozpoznać nasze potrzeby, a także w sposób kompetentny doradzić jakie rozwiązaniem, w zakresie stron www, będzie dla nas najlepsze. Profesjonalne firmy oprócz samego projektu strony, pomogą nam również umieścić ją na serwerze i dobrać najodpowiedniejszą domenę. Utrzymanie strony internetowej nie jest dużym kosztem, zwykle zamyka się to w sumie 200-300 zł na rok. Korzyści jakie przyniesie nam nasza strona internetowa są za to bezcenne. Profesjonalna strona www naszej firmy lub naszych usług to w dzisiejszych czasach nieoceniony klucz do osiągnięcia sukcesu.

Tworzenie stron internetowych może odbywać się za pomocą różnych technik i technologii. Jednak zasadniczą bazą wiedzy, jaką powinien posiadać każdy, kto zabiera się do projektowania i tworzenia stron internetowych jest język HTML, gdyż to właśnie on jest potrzebny do stworzenia najprostszej strony internetowej. Znając tą technologię, możemy zamieścić na naszej stronie treści, które chcemy, a […]


O stronie
Na blogu będę chciał dzielić się z Wami moimi uwagami/opiniami/radami na temat webmasterki, która jak wiadomo nie jest tylko zawodem, ale i sposobem na życie. Dla człowiek spoza branży może wydać się to dziwne, ale dla webmastera to coś całkowicie normalnego. Blog będzie zawierał wpisy zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych webów. Może napisze kilka słów o sobie. Mam na imię Kuba, skończyłem Informatykę Stosowaną na AGH. Od 5 lat prowadzę własną firmę zajmującą się tworzeniem stron oraz ich promowaniem w internecie. Tworze strony w zasadzie w każdej technologii od html do flash'a. Jeśli chodzi o reklamę w internecie to moją specjalnością jest pozycjonowanie stron www w google.pl. Za pewne przez tą wyszukiwarkę tutaj trafiłeś :). Pozycjonowanie to szereg zabiegów od optymalizacji kodu strony, przez linkowanie, po zmiany na stronie mające na celu zapewnienie stronie wysokiego (najlepiej 1 miejsca) w wyszukiwarce pod daną frazę czy słowo kluczowe. Najczęsciej w Polsce pozycjonowanie dokonuje się dla google, gdyż wyszukiwarka ta posiada ponad 90% udział w rynku. Konkurencja jest słaba i w dodatku rozdrobniona, dlatego nie stanowi żadnej konkurencji dla google i nie ma żadnej ciekawej oferty dla biznesu w porównanie z gigantem z USA. W razie pytań/wątpliwości zapraszam do kontaktu ze mną poprzez mail/gg/telefon. Dodam, że realizuję także odpłatnie zlecenia z zakresu webmasterki oraz pozycjonowania stron www w wyszukiwarce google.pl - w razie zainteresowanie zachęcam do kontaktu, wycena jest darmowa i w żaden sposób zobowiązująca do czegokolowiek - napisz nic nie ryzykujesz poza kilkoma minutami swojego czasu, zleć pracę profecjonaliście. Pozdrawiam Kuba vel grubarybaseo. System reklamy TestWebmasterka nie jest lekki kawałek chleba także dobrze się zastanów, zanim będziesz chciał zrobić z niej swój środek utrzymania. Nie chciałbyś później chyba pozostać bez środków do życia?, a co z rodziną? - przemyśl dobrze każdą swoją decyzję.